۱۳۹۰ دی ۱۳, سه‌شنبه

گزارش نقض حقوق جوان و دانشجو (آذر ماه ۹۰)


آنچه در زیر می آید بخش کوچکی است از موارد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق جوانان و دانشجویان کشورمان توسط رژیم جمهوری اسلامی در آذر ماه ۱۳۹۰.

 
 
گزارش ذیل با توجه به محدودیتها و مشکلات متعدد گرد آوری اخبار و عدم امکان فعالیت آزادانه نهادها و سازمانهای مستقل دفاع از حقوق بشر در ایران منعکس کننده تمامی ابعاد و وسعت نقض حقوق بشر در ایران نبوده و تنها حکایتگر بخش کوچکی از آن می باشد
گزارش آماری
در آبان ماه سال جاري تعداد 17  مورد نقض حقوق دانشجویان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که در بر گیرنده 7% مجموع موارد ثبت شده نقض حقوق بشر در آبان ماه می باشد.
این گزارش‌ها حاکی از بازداشت ۷ دانشجو و محکومیت ۳ دانشجو به ۱۲۰ ماه حبس تعزیری می باشند. از سوی دیگر نیز ۲ تن از دانشجویان نیز از حق تحصیل در دانشگاه محروم شدند.
طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق آکادمیک ۷۱% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۲۰% را شاهد بوده ایم.
منبع: مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران


 
مقايسه آماري آذر ماه 90 با ماه مشابه سال قبل و آبانماه سالجاري


گزارش تفصیلی


1)      بازداشت محمد رشید هدایتی، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد.  (هرانا ، يكشنبه 06 آذر 1390)
محمد رشید هدایتی، از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد، طی روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شده است.

2)      بازداشت 2 فعال دانشجویی دانشگاه مازندران در آستانه 16 آذر.  (هرانا ، شنبه 12 آذر 1390)
در ادامه ی فشارهای فزاینده بر دانشجویان دانشگاه مازندران،علی عباسی و رحمان یعقوبی دو فعال دانشجویی این دانشگاه در روز شنبه دوازدهم اذر بازداشت شدند.

3)      اعزام دانشجویان بورسیه به انگلیس متوقف شد.  (هرانا ، شنبه 12 آذر 1390)
مدیرکل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم که چندی پیش اعلام کرده بود خط قرمز اعزام دانشجو به انگلیس برداشته شده است، اکنون پس از تصویب کاهش روابط با انگلیس، تکلیف اعزام دانشجو به این کشور را اعلام کرد.

4)      احضار علیرضا کامکاری ؛ فعال دانشجویی به اداره اطلاعات در روزه دانشجو.                                           (هرانا ، چهارشنبه 16 آذر 1390)

5)      محمد کریمی ، فعال دانشجویی در لاریجان بازداشت شد.  (هرانا ، چهارشنبه 16 آذر 1390)
در آستانه‌ی روز دانشجو، نیروهای اطلاعات شهرستان لاهیجان روز چهارشنبه با یورش به منزل محمد کریمی فعال دانشجویی، وی را بازداشت کردند.

6)      انتقال سعید آقا براری ، فعال دانشجویی به زندان اوین . (هرانا ، شنبه 19 آذر 1390)
سعید آقا براری، فعال سابق دانشجویی و از کنشگران حقوق بشری، که از ۲۳ آبان ماه امسال مفقود شده بود، به زندان اوین منتقل شده است.

7)      ستاره الیاسی ، فعال دانشجویی وبلاگنویس و فعال حوزه زنان از دانشگاه اخراج شد.                      ( دانشجو آنلاین ، شنبه 19 آذر 1390)
خانم الیاسی طی دوران تحصیل به دلیل فعالیت های دانشجویی، چندین بار حکم کمیته انضباطی دریافت کرده بود که در این احکام به شورش و اختلال در نظم دانشگاه اشاره شده بود.

8)      شیما رنجبر دانشجوی ورودی سال 1390 رشته مهندسی مکانیک ماشین آلات کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان از دانشگاه اخراج شد.  ( دانشجو آنلاین ، شنبه 19 آذر 1390)
شیما رنجبر دانشجوی ورودی سال ۱۳۹۰ رشته مهندسی مکانیک ماشین‌آلات کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از دانشگاه اخراج شد.

9)      انتقال سومین فعال دانشجویی دانشگاه مازندران به زندان.  (هرانا ، يكشنبه 20 آذر 1390)
مازیار یزدان نیا فعال دانشجویی چپگرای  دانشگاه مازندران جهت گذراندن شش ماه حبس، خود را به دادگاه انقلاب شهرستان بابلسر معرفی کرد.

10)   بازداشت سامان آریامن دانشجوی فعال دانشگاه آزاد اهواز.  ( دانشجو انلاین ، چهارشنبه 23 آذر 1390)
سامان آریامن دانشجوی دانشگاه آزاد اهواز از هفدهم ماه سالجاری در بازداشت وزارت اطلاعات بسر می برد.

11)   بازداشت دوباره یک دانشجوی نوکیش مسیحی احسان بهروز در مشهد.                                       ( دانشجو آنلاین ، چهارشنبه 23 آذر 1390)
آیا احسان بهروز دانشجوی نوکیش مسیحی ساکن مشهد که از اوایل آبان ماه ناپدید گردیده ، با وجود سپردن وثیقه هشتاد میلیون تومانی برای آزادی موقت در سال گذشته ، دوباره توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

12)   اخراج هادی بینش دانشجوی دانشگاه تربیت معلم از دانشگاه.  ( دانشجو آنلاین ، جمعه 25 آذر 1390)
هادی بینش ورودی سال ۸۶ رشتهٔ علوم سیاسی و فعال دانشجویی دانشگاه تربیت معلم و از فعالین ستاد مهدی ˜کروبی از دانشگاه اخراج شد.

13)   فرزاد اسلامی و اسماعیل سلمان پور به ترتیب به 3 و 1 سال حبس تعزیری محکوم شدند.                       ( دانشجو آنلاین ، شنبه 26 آذر 1390)
فرزاد اسلامی و اسماعیل سلمان پور دو فعال سابق دانشجویی دانشگاه های آزاد و پلی تکنیک، که آذرماه سال گذشته بازداشت شده بودند، به ترتیب به  ٣ و ١ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

14)   حمله گارد ویژه به بند امنیتی زندان کاروان اهواز و انتقال ضیانبوی به همرته 60 تن دیگر به بند زندانیان مواد مخدر ( دانشجو آنلاین ، شنبه 26 آذر 1390)
روز گذشته با حمله گارد ویژه به بند امنیتی زندان کارون اهواز، ٦٠ تن از زندانیان سیاسی و امنیتی زندان کارون اهواز از بند ١ به بند ٨ این زندان منتقل شده‌اند. ضیا نبوی، فعال دانشجویی محروم از تحصیل نیز در میان این زندانیان بوده است.

15)   احضار و تعلیق تعدادی از دانشجویان علم و صنعت.      ( دانشجو آنلاین ، يكشنبه 27 آذر 1390)

16)   بازداشت محمد حسین محبوبیان، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد و مسئول نشریه تلنگر.                   ( هرانا ، سه شنبه 29 آذر 1390)
محمدحسین محبوبیان، از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران، روز شنبه هفته جاری، در مقابل درب دانشگاه توسط ماموران لباس شخصی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شده است.

17)   بازداشت روح ا... قاسمی، دانشجوی سابق دانشگاه شیراز.  ( هرانا ، سه شنبه 29 آذر 1390)
آخرین خبرها از ایران حاکی از آن است که روح الله قاسمی، دانشجوی سابق دانشگاه شیراز و فارغ التحصیل رشته جامعه شناسی این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد، پس از احضار به اداره اطلاعات شهر شیراز بازداشت شده و از سرنوشت وی و دلایل بازداشتش هیچ خبری در دسترس نیست.

18)   ایجاد فضای پادگانی در دانشگاه زنجان . (دانشجو آنلاین ، سه شنبه 29 آذر 1390)

19)   انتقال مازیار یزدانی نیا، دانشجوی زندان به بند انفرادی زندان متی کلای بابل.                             دانشجونیوز ، چهارشنبه 30 آذر 1390)


تهیه کننده: مسیح ایلچی زاده


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر