۱۳۹۱ مهر ۵, چهارشنبه

عفو بین‌الملل: فشارها بر فعالان دانشجویی بیشتر شده است

عفو بین‌الملل گزارش داده است که تعدادی از دانشگاه‌ها در ایران تحصیل زنان در برخی رشته‌های تحصیلی مشخص را ممنوع کرده‌اند و به طور مشخص، اعضای تعدادی از اقلیت‌های مذهبی و دانشجویان فعال سیاسی هدف قرار گرفته و بسیاری از آنها از ادامه تحصیل منع شده یا برای گذران دوره محکومیت، به زندان فراخوانده شده‌اند.


براساس اعلام عفو بین‌الملل، در بسیاری موارد، دانشجویانی که به زندان فراخوانده شده‌اند به دلیل اتهاماتی در ارتباط با حق آزادی بیان یا برگزاری تجمعات آرام، مجرم شناخته شده‌اند.

به گزارش بی بی سی فارسی این سازمان فعال در زمینه حقوق بشر اعلام کرد: دانشجویان در ایران سال‌ها تحت فشار و آزار بوده‌اند، ولی میزان فشارها از ماه مه امسال (نزدیک به پنج ماه گذشته) بیشتر شده است.

عفو بین‌الملل اضافه کرد که این سازمان از ماه اوت (در نزدیک به دو ماه گذشته)، موارد متعددی از پرونده‌های دانشجویانی را ثبت کرده است که از سوی نهادهای مسئول در ایران به زندان فراخوانده شده یا از ادامه تحصیل منع شده‌اند.

به گزارش عفو بین‌الملل، سروش ثابت روز دوم سپتامبر برای گذراندن دوره محکومیت خود به زندان رفت. او به دلیل حضور در اعتراضات دانشجویی در سال ۲۰۰۷ میلادی به ۲ سال زندان محکوم شده است.

براساس اعلام این سازمان، لوا خانجانی، از پیروان بهاییت در ایران نیز به دلیل اعتقاداتش از ادامه تحصیل منع شده و روز ۱۵ اوت امسال برای گذران دوره محکومیتش به زندان رفته است.

خانم خانجانی به دلیل حضور در اعتراضات دسامبر ۲۰۰۹ میلادی به دو سال زندان محکوم شده است.

ان هریسن، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گفت: "مقامات ایران باید به چرخه سرکوب دانشجویان که در آستانه آغاز سال تحصیلی فضایی از ترس و وحشت ایجاد کرده است، پایان دهند."

او اضافه کرد: "مقامات ایران با منع کردن دانشجویان از تحصیل بر مبنای جنسیت، باور یا فعالیت‌های صلح‌آمیز آنها، تعهداتی را که در چارچوب قوانین بین‌الملل پذیرفته‌اند، زیر پا می‌گذارند."

او همچنین خواهان آزادی سریع و بی‌قیدوشرط تمام دانشجویان زندانی سیاسی-عقیدتی، از جمله بهاره هدایت، مجید توکلی و ضیا نبوی شد.فرستنده: محمد ملک جمشیدی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر