۱۳۹۱ تیر ۲۶, دوشنبه

پیمان عارف بار دیگر از ادامه تحصیل محروم شد / سند

خبرگزاری هرانا - پیمان عارف، فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، با وجود کسب رتبه اول سهمیه استعداد درخشان، از ادامه تحصیل در مقطع دکترا محروم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیمان عارف، روزنامه نگار و فعال سابق دانشجویی که با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، به عنوان اولین دانشجوی ستاره دار در فروردین ۱۳۸۵ در آستانه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد علوم سیاسی خود در دانشگاه تهران بود،
از تحصیل محروم گردیده و پس از ۶ سال در اسفند ماه گذشته موفق گردید با رای دیوان عدالت اداری از پایان نامه کارشناسی ارشد خویش به صورت تبعیدی به دانشگاه تربیت معلم دفاع نماید، علیرغم کسب نمره اول سهمیه استعداد درخشان برای دکتری علوم سیاسی دانشگاه تهران بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
این در حالی است که در خرداد ماه گذشته، گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران در چهار گرایش «اندیشه سیاسی»، «مسائل سیاسی ایران»، «جامعه شناسی سیاسی» و «سیاستگذاری عمومی» از میان افراد واجد شرایط استعداد درخشان (معدل بالای ۱۷ در کارشناسی ارشد، بدون احتساب نمره پایان نامه و مقاله علمی-پژوهشی) اقدام به مصاحبه کرده بود که در مصاحبه علمی نیز پیمان عارف در گرایش اندیشه سیاسی موفق به کسب نمره اول شده بود.
بر اساس این گزارش، هفته گذشته گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران در مصوبه ای ناگهانی، تصمیم به حذف پذیرش دانشجوی استعداد درخشان در گرایش اندیشه سیاسی گرفت و بدین ترتیب پذیرش این دانشجوی زندانی سابق لغو و او بار دیگر از تحصیل محروم شد. (تصویر کارنامه تحصیلی او در مقطع کارشناسی ارشد در زیر همین خبر آمده است.)
گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران پیش از این هم در دولت احمدی نژاد دست به اخراج و بازنشستگی گسترده اساتید منتقدی همچون دکتر حسین بشیریه، دکتر سیدحسین سیف زاده، دکتر رضا رییس طوسی، دکتر قاسم شعله سعدی و… زده و در عوض، از میان فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق و حتی دانشگاه امام حسین افراد تازه کاری را به عنوان استاد جذب کرده است. به طوری که ناظران، شرایط علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی را رو به انحطاط ارزیابی می کنند و سیاسی کاری در برخورد با دانشگاهیان و تعیین مناسبات و وضعیت علمی این دانشکده و دیگر گروهها و دانشکده های علوم انسانی تهران را مورد انتقاد قرار می دهند.
روند برخورد با علوم انسانی و دانشگاهیان فعال در این حوزه، پس از انتخابات سال ۸۸ و به ویژه بعد از آنکه در جریان دادگاههای نمایشی تابستان ۸۸ علوم انسانی به عنوان یکی از عوامل زمینه ساز فتنه! مورد حمله قرار گرفت و رهبری هم از «ماهیت سکولار علوم انسانی» سخن گفت، شدت گرفت، تا جایی که برخی از انقلاب فرهنگی دوم و پروژه پاکسازی ایدئولوژیک علوم انسانی در دانشگاهها و به ویژه در دانشگاههای مرجع چون دانشگاه تهران، علامه طباطبایی و تربیت مدرس سخن گفته اند.
همچنین در سه سال اخیر، گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس با اخراج مهندس میرحسین موسوی، دکتر علیرضا بهشتی، دکتر سعید حجاریان و حجت الاسلام ابوالفضل شکوری و ممانعت از تدریس دیگر اعضای هیئت علمی، تقریبا به حالت تعطیل در آمده بود که اخیرا با انتصاب «فریدالدین حداد عادل» فرزند غلامعلی حداد عادل به عنوان مدیر گروه علوم سیاسی، فعالیت این گروه به شکلی متفاوت با قبل از سر گرفته شده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر