۱۳۹۱ اسفند ۳۰, چهارشنبه

مرخصی نوروزی برای حسن زید آبادی، علی اکبرمحمد زاده و نسیم سلطان بیگی، دانشجویان زندانی

حسن زید آبادی، علی اکبر محمد زاده و نسیم سلطان بیگی دیروز با استفاده از حق مرخصی، در روزهای پایانی سال ۹۱ به مرخصی آمدند.
به گزارش دانشجونیوز، حسن اسدی زیدآبادی، عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)، برای اولین بار در روز ۱۲ آبان ۱۳۸۸ بازداشت و بعد از حدود ۴۰ روز حبس در روز ۲۲ آذر همان سال با قید ضمانت آزاد شد.

وی مجددا روز ۳۱ مرداد  ۱۳۸۹در مقابل منزلش بازداشت و از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، در دادگاه بدوی به 5 سال حبس تعزیری و صد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد.

اتهامات مسوول کمیته حقوق بشر سازمان ادوار تحکیم وحدت، "اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، توهین به رییس جمهوری، شرکت در تجمعات غیرقانونی و تشویش اذهان عمومی" عنوان شده است.

علی اکبر محمد زاده، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، در روز دوشنبه ٢٦ بهمن ٨٩ به هنگام خروج از درب آزادی دانشگاه صنعتی شریف، توسط ماموران امنیتی تحت تعقیب قرار گرفته و پس از ضرب و شتم در میدان آزادی دستگیر شد.

جلسه دادگاه این فعال دانشجویی در سوم مرداد در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار و وی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم متشکل از ۵ سال به اتهام تجمع و تبانی براساس ماده ۶۱۰ و ۱ سال به اتهام تبلیغ علیه نظام براساس مادهٔ ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی است.

علی اکبر محمد زاده، بدون برخورداری از حق مرخصی از زمان بازداشت، هم اکنون در بند ٣٥٠ زندان اوین می باشد. گفتنی است بعد از عفو گسترده ی زندانیان سیاسی وی نیز 1/2 مدت باقی مانده ی محکومیتش مورد عفو قرار گرفت و اکنون 2.5 سال دیگر از محکومیتش باقی مانده.

نسیم سلطان بیگی فعال دانشجویی و روزنامه نگار، در نهم آذرماه ۸۹ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم شامل ۳ سال حبس تعزیری به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و یک سال به علت «تبلیغ علیه نظام» است و دو سال حکم تعلیقی نیز از سال ۸۵ به آن اضافه شده است. این حکم سپس با اعتراض وی به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده بود.

نسیم سلطان‌بیگی از جمله دانشجویان طیف چپ است که در آذرماه ۱۳۸۶ در جریان دستگیری گسترده این دانشجویان بازداشت و مدت ۵۶ روز را در زندان اوین بند ۲۰۹ سپری کرده و با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شده بود. وی همچنین در تجمع فعالین جنبش زنان در ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۸۵ بازداشت و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

این فعال دانشجویی در آستانه ی نوروز با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمد.

در همین زمینه سایت کلمه گزارش داده است که یازده زندانی سیاسی دیگر محبوس در زندان اوین با استفاده از حق مرخصی، در آستانه ی نوروز به مرخصی آمدند.

 محمد رضایی، شهاب الدین مرتضوی ، کامیار پارسا، مهرداد آهن خواه، سامان حمیدی آزادی، مجید صداقت و مصطفی بادکوبه ای زندانیان سیاسی جنبش سبز از بند ۳۵۰ زندان اوین عصر دیروز (دوشنبه) به مرخصی نوروزی آمدند.

بر اساس این گزارش حسن فرجی، بهزاد هوشمند، حسن خداوردی زندانیان سیاسی که در همین بند نگهداری می شوند نیز همزمان با زندانیان سبز به مرخصی آمدند.

هم چنین از بند زنان زندان اوین عالیه تبرایی با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی توانست از حق مرخصی نوروزی خود استفاده کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر